Accolades

Awards & Recognitions

The Original Oyster House has been recognized, reviewed and rewarded by local and national journalists, bloggers and tourists. Some awards recognizing the Original Oyster House's commitment to quality food and service to our customers include:

Original Oyster House Pilots Alabama's First Oyster Shell Recycling Program

Original Oyster House Wins Gold as Alabama Retail Association Retailer of the Year and VIDEO

Original Oyster House Earns the 2016 TripAdvisor’s Certificate of Excellence

Joe & Dave of the Original Oyster House Win ARHA’s Lifetime Achievement Award

Eastern Shore Chamber of Commerce Environmental Award

Fire-Grilled Oysters, Winner of Best Bites Challenge and Reader’s Choice Favorite

Taste of Mobile Best Independent Restaurant

Southern Living Magazine's Reader's Choice Awards: Voted one of three Best Seafood Restaurants in the southeast (Gulf Shores and Mobile)

Mobile Register's Annual Reader's Poll

  • Best Overall Seafood Restaurant Best Shrimp
  • Best Oysters
  • Best Gumbo
  • Best Crab Claws

Mobile Bay Monthly
Voted Best Seafood Restaurant

Baldwin County Newspapers Reader's Poll

  • Voted Best Overall Seafood
  • Voted Best Gumbo
  • Voted Best Sweet Tea

Lagniappe Reader's Annual Nappie Awards
Voted Best Seafood

Coastal Wine Tour
Best of Brunch Winner 2006

Sunny 105.7 FM People's Choice Award

  • Best Seafood Overall
  • Best Gumbo

Recommended by The New York Times, Southern Living Magazine, and Coastal Living Magazine

Island Spirit Award Winners for Superior Customer Service

  • Daniella Allen - 2013 Award Winner
  • Karen Trammell - 2009 Award Winner
  • Buster Burns - 2006 Award Winner
  • Pamela Ford - 2005 Award Winner

Chelsea Garvin Spirit Award Scholarship Winners

    2016
  • Madeline Laurendine, Foley HS
  • Ashlie Cline, Fairhope HS
  • 2015
  • Audrey Mecke, Bayside Academy
  • Mary Emma Rockwell, Fairhope HS
  • 2014
  • Kellie Hastings & Elena McLaughlin, Faihrope HS
  • 2013
  • Bailey Stein, Spanish Fort HS
  • Taylor Lee Skipper, Foley HS
  • 2012
  • Sally Sundbeck, Fairhope HS
  • Sarah Nix, Fairhope HS
  • 2011
  • Kyle Roth, Fairhope HS
  • Denise Jackson, Spanish Fort HS
  • 2010
  • Breana Blount, Fairhope HS Joshua Brown, Daphne HS
  • 2009
  • Michael Scott Jones Jr., South Baldwin
  • Center for Technology
  • Deanna Galanti, Fairhope HS
  • 2008
  • Victoria Spriggs, Spanish Fort HS Kristin M Carnathan, Robertsdale HS
  • 2007
  • Amanda Barnes, Fairhope HS Rebecca Wilber, Foley HS
  • 2006
  • Justin Michal, Fairhope High School